همه ی ما میدانیم که پا قلب دوم است و اینکه کفش تنگ و نا مناسب می تواند خیلی راحت در طولانی مدت پاها را دفرمه و در کوتاه مدت پشت پا یا روی پنجه ها را زخم کند. زخم هایی که به خصوص خانم ها خوب از آن ها خبر دارند و می دانند که راحت که خوب نمی شوند هیچ، جایشان هم می ماند و بعضا اگر زود به دادشان نرسند، به شکل یک برجستگی روی پا باقی می مانند. همه ی این ها یادمان می اندازد که انتخاب کفش مناسب با سایز درست چقدر اهمیت دارد.

سایز پا

ممکن است با خودتان فکر کنید زمانی که سن رشد تمام شد، رشد پاها هم متوقف می شود اما واقعیت چیز دیگری است. در سنین بزرگسالی هم ممکن است سایز پاها تغییر پیدا کند. بنابراین لازم است سالی یک بار سایز پایتان را بگیرید تا مطمئن شوید تغییری نکرده است. در غیر این صورت ممکن است با تغییر سایز یک شماره ای غافلگیر شوید.

تعیین کفش بر اساس محیط

قبل از خرید کفش در نظر بگیرید می خواهید برای چه محیطی خرید کنید. مثلا یک نیم بوت دم دستی می خواهید؟ کتانی روزمره می خواهید یا کفشی برای تمرین های ورزشی؟ جواب این سوال ها نوع جنس مناسب برای کفش شما را مشخص می کند. ضمن اینکه بیشتر کفش ها برای منظور خاصی تهیه شده اند و به خصوص موقع خرید اینترنتی، توضیحاتی که کنار عکس نوشته شده است نوع کارکرد کفش را مشخص می کند.

به دست آوردن سایز برای خرید اینترنتی

اگر خرید اینترنتی می کنید بهتر است نوک بلندترین انگشت پایتان را جوهری کنید و پایین ترین بخش پاشنه را هم. بعد این اثر را روی کاغذ به جا بگذارید. دقت داشته باشید که باید هر دو پا را اندازه بزنید چون معمولا یکی از پاها بزرگتر از پای دیگر است و شما باید پای بزرگتر را به عنوان تعیین کننده در نظر بگیرید. فاصله بین دو نقطه به جا مانده روی کاغذ از بلندترین انگشت تا انتهای پا را متر بزنید و با آنچه در مورد کف کفش نوشته شده تطبیق دهید. عریض ترین قسمت پاها را هم جوهری کنید. یعنی گوشه داخلی و بیرونی آن را. فاصله این دو نقطه را هم اندازه بگیرید و با اندازه کفش اینترنتی تان تطبیق دهید. وقتی این اندازه ها را به طور دقیق به دست آوردید می توانید با خیال راحت اینترنتی خرید کنید.

نکته مهم نهایی

در نظر داشته باشید بسیار از فروشنده ها می گویند باید بین جلوی کفش و انگشت شست فاصله وجود داشته باشد. این حرف کاملا درست است فقط یک نکته مهم را باید درباره آن در نظر گرفت. گاهی وقت ها انگشت کناری شست از شست بلندتر است. در نظر داشته باشید روی این انگشت هم نباید فشاری قرار داشته باشد. برای همین در مورد نکته  قبل نخواستیم از شست تا پاشنه را اندازه بگیرید بلکه خواستیم بلندترین انگشت را جوهری کنید.